Мова – щит та зброя українського народу

23 лютого до Міжнародного дня рідної мови учителька української мови та літератури Анна Володимирівна Фірич провела з учнями 9 класу тематичний захід “Мова – щит та зброя українського народу”.

Про важливість рідної мови, її силу і багатство говорили ведучі – Валерія Смолінчук та Олександр Білець. Вони також зачитали хронологію заборон щодо нашої мови, її репресії.
Тема рідної мови в Україні сьогодні надзвичайно актуальна. Мова – це ідентифікатор: “свій” – “чужий”. Підтвердження цього знаходимо у реальних історіях, якими у відеофоматі з нами поділився музикант, поет та екоактивіст із Краматорська Павло Вишебаба, який служить у ЗСУ. Юрій Горбунов, актор і телеведучий, розповів про те, як його сусід під час окупації не виходив із підвалу, доки не почув на подвір’ї української мови. І це врятувало йому життя. Тому влучною є фраза добровольця з полку «Азов» Марка Мельника: «Говори та стріляй українською», мова – це наша зброя!

За час війни українська мова поповнилася новою лексикою, а також розширилося значення деяких слів, що вже можна складати тематичну абетку. Анна Володимиріна на екрані продемонструвала найуживаніші із новотворів: Г – бойові гуси – секретна зброя України; Ж – жінка з банкою помідорів, альтернатива ПВО на озброєнні України; К – київський привид; П – паляниця, кодове слово. Ч – Чорнобаївка, чорна діра у Херсонській області, притягує окупантів.
Відомо, що українська поетична мова в поєднанні з музикою торкає найглибших струн серця її носіїв. Ведучі запровонували прослухати популярні хіти сучасних виконавців на слова класиків літератури.

Далі учні, об’єднані у 2 команди (хлопці проти дівчат), взяли участь у грі “Солов’їне шоу”. Анна Володимирівна зачитувала й демонструвала на екрані завдання трьох турів: “Вгадай слово чи фразу” (відкриваючи букви, команда повинна відгадати слово), “Вгадай пісню” (треба було впізнати пісню за мелодією), “Назви правильно” (по черзі команди обирали скриньку, у якій захований предмет чи явище і називали їх).

Дев’ятикласники були активними, демонстрували свою обізнаність з теми. Важливо, що учні 5 класу, які відвідали захід, не були пасивними спостерігачами. Софія Березова та Ілона Токар ретельно рахували бали і визначили, що перемогла команда дівчат. У другому турі Софія Павловська впізнала мелодію М. Леонтовича – легендарний “Щедрик” і виконала пісню.

Анна Володимирівна вручила подяки учасникам заходу.

Дякуємо Анні Володимирівні за цікавий, сучасний, багатоплановий захід, спрямований на популяризацію рідної мови, а дев’ятикласникам – за активність, згуртованість, ерудицію..